Gatton Academy announces Class of 2018

The Gatton Academy of Mathematics and Science in Kentucky has selected 100 Kentucky sophomores for the Class of 2018. Students from 50 counties represent the Class of 2018.

× Join Next to get better personalization and save your favorites. It’s free! SIGN UP
100 students chosen from 50 counties

BOWLING GREEN, Ky. (March 29, 2016) — The Gatton Academy of Mathematics and Science in Kentucky has selected 100 Kentucky sophomores for the Class of 2018. Students from 50 counties represent the Class of 2018.

[Unknown] Applicants were evaluated based on ACT/SAT scores, high school grades, awards, extracurricular activities, responses to essay and short answer questions, and letters of recommendation. In addition to these criteria, last month, 165 candidates were invited to interview with WKU faculty members, community leaders from across the Commonwealth, and Gatton Academy alumni.

The selected students scored an average composite of 30.51 on the ACT and 29.88 on the mathematics portion of the exam. The highest possible score is a 36.

The goal of The Gatton Academy is to enable Kentucky’s exceptional young scientists and mathematicians to learn in an environment that offers advanced educational opportunities, preparing them for leadership roles in Kentucky. Moreover, The Gatton Academy assists in preparing Kentucky to compete in a knowledge-based economy by increasing the number of scientists and engineers who live and work in the state.

Students will complete their junior and senior years of high school living in newly expanded Florence Schneider Hall. At the end of their two-year course of study, students will graduate from high school with a minimum of 60 college credit hours.

The Gatton Academy provides a rich living and learning environment designed specifically for academically talented adolescent students that features clubs, organizations and community service. Additionally, students are able to participate in advanced research with WKU faculty members. Research conducted during students’ time at The Gatton Academy has been honored in the nationally competitive Siemens Competition, Intel Science Talent Search, Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Program, and the Department of Defense Science, Math, and Research for Transformation (SMART) Scholarship Program. The majority of Gatton Academy students also participate in a study abroad or global learning experience in locations such as Costa Rica, Italy, Greece, England and China.

The Gatton Academy is Kentucky’s first state-supported, residential program for high school students with interests in advanced science and math careers and one of only 15 such programs in the nation. In 2012 and 2013, Newsweek named The Gatton Academy the nation’s top public high school and in 2014, The Daily Beast named The Gatton Academy the nation’s top public high school.

Students selected for The Gatton Academy’s Class of 2018:

Adair County

Zachary Pyles (Adair County High School) – son of Doug and Tamara Pyles from Columbia

Allen County

Olivia Hawkins (Allen County-Scottsville High School) – daughter of Robert and Jennifer Hawkins from Scottsville
Grace Jones (Allen County-Scottsville High School) – daughter of Steve and Sharon Jones from Scottsville
Solomon Kieffer (Allen County-Scottsville High School) – son of Gerald and Anne Kieffer from Scottsville

Anderson County

Austin Gabhart (Anderson County High School) – son of Daniel and Carrie Gabhart from Lawrenceburg

Ballard County

Jackson Abell (Ballard Memorial High School) – son of Sara Shoulta and Kelly Abell from Barlow
Jonnah McManus (Ballard Memorial High School) – daughter of Shane and Heather McManus from Barlow

Barren County

Sims Alexander (Glasgow High School) – son of John and Holly Alexander from Glasgow
 Mason Tomko (Barren County High School) – son of Gary and Tracey Tomko from Glasgow

Boone County

Margaret Cook (Larry A. Ryle High School) – daughter of Marcus and Jeannette Cook from Union
Jeraan Fernado (Larry A. Ryle High School) – son of Rajitha and Jessica Fernando from Union
Janki Naidugari (Randall K. Cooper High School) – daughter of Poorna and Endumati Naidugari from Florence
Ken Ryumae (Larry A. Ryle High School) – son of Masaru and Kyong Ryumae from Union
 Morganne Williams (Randall K. Cooper High School) – daughter of Chris and Jamie Williams from Burlington

Boyd County

Wren Jenkins (Paul G. Blazer High School) – daughter of Scott and Kim Jenkins from Ashland

Breckinridge County

Keeley Ruskowski (Breckinridge County High School) – daughter of Dr. Kent and Becky Ruskowski from Hardinsburg

Bullitt County

Margaret Lewis (Bullitt Central High School) – daughter of Richard and Stephanie Lewis from Shepherdsville

Butler County

Patton Allen (Butler County High School) – son of Mark and Lena Allen from Morgantown

Caldwell County

Tige Littlefield (Caldwell County High School) – son of Joey and Amy Littlefield of Princeton

Calloway County

Yik “Henry” Kwan (Calloway County High School) – son of Echo Wu from Murray

Campbell County

Natalie Reed (Highlands High School) – daughter of Mark and Charlotte Reed from Fort Thomas
Carly Taylor (Campbell County High School) – daughter of Patrick and Valerie Taylor from Cold Spring

Casey County

Emma Moore (Casey County High School) – daughter of Joe and Angela Moore from Liberty.

Christian County

Sydney Austin (Hopkinsville High School) – daughter of Chad and Kelly Austin from Hopkinsville
Deeya Patel (University Heights Academy) – daughter of Dr. Deepak and Neema Patel from Hopkinsville

Clark County

Harper Sewalls (Model Lab School) – son of Travis and Andra Sewalls from Winchester

Daviess County

Olivia Bickett (Apollo High School) – daughter of Gary and Karen Bickett from Owensboro
 Piper Cannon (Daviess County High School) – daughter of Harold Cannon and Rebecca Thomas from Owensboro
 Benjamin Conkright (Owensboro Catholic High School) – son of Kevin and Tracy Conkright from Owensboro
Madeline Van Hulse (Daviess County High School) – daughter of Geoff and Shannon Hulse from Owensboro
Annie Miller (Apollo High School) – daughter of Glenn and Natalie Miller from Owensboro

Estill County

Jacob Harris (Homeschool) – son of Chris and Michelle Harris from Irvine

Fayette County

David Ewing (Henry Clay High School) – son of Robert and Tanya Ewing from Lexington
Leslie Shannon (Lafayette High School) – daughter of Steve and Martha Shannon from Lexington
John Taylor (Lafayette High School) – son of Frank and Kimberly Taylor from Lexington
Brian Zhu (P.L. Dunbar High School) – son of Haining and Mingqiang Zhu from Lexington

Franklin County

Nikitha Rajendran (Franklin County High School) – daughter of Narayanan and Preetha Rajendran from Frankfort

Fulton County

Lindy Sipes (Fulton County High School) – daughter of Jason and Kelly Sipes from Hickman

Graves County

Hannah Cope (Graves County High School) – daughter of Mark and Shannon Cope from Hickory
Emily Goddard (Graves County High School) – daughter of Billy and Charlotte Goddard from Hickory

Grayson County

Chloe Lindsey (Grayson County High School) – daughter of Josh and Salina Lindsey from Leitchfield

Hardin County

Jaylon Hurt (North Hardin High School) – son of James and Althea Hurt from Radcliffe
Mary Reilly (Central Hardin High School) – daughter of Kevin and Ann Marie Reilly from Elizabethtown
Sarah Sarver (Central Hardin High School) – daughter of Tim and Laura Beth Sarver from Glendale

Henderson County

Brock McDaniel (Homeschool) – son of Brent and Leslie McDaniel from Corydon

Hopkins County

Olivia Gilliam (Madisonville North Hopkins High School) – daughter of Steven and Kim Gilliam from Madisonville

Jefferson County

Jonathan Bramley (Fairdale High School) – son of David Bramley and Candy Higdon from Louisville
Caroline Ferro (Eastern High School) – daughter of Ronald and Jennifer Ferro from Louisville
Callie Freeman (Sacred Heart Academy) – daughter of Brantley and Brenda Freeman from Louisville
Bin Lin (Waggener High School) – son of Darong Lin and Qiaoyan Chen from Louisville
Natalie Ngong (duPont Manual High School) – daughter of Michael Ngong and Virginia Harris from Louisville
Leah Nofsinger (duPont Manual High School) – daughter of Scott and Tammy Nofsinger from Louisville
Jaylen Rhodes (J. Graham Brown School) – son of Joshua and Nedra Rhodes from Louisville
Dillon Tate (duPont Manual High School) – son of David and Leslie Tate from Louisville

Jessamine County

Daniela Zieba (Sayre School) – daughter of Piotr and Sonya Zieba from Nicholasville

Kenton County

George Mattingly (Beechwood High School) – son of David and Paige Mattingly from Fort Mitchell
Summer Wei (Beechwood High School) – daughter of Tom Wei and Wei Qiu from Fort Mitchell

Knox County

Nikhil Krishna (Corbin High School) – son of Rekha and Anantha Krishna from Corbin

LaRue County

Skyler Hornback (LaRue County High School) – son of Jeff and Barbara Hornback from Sonora

Laurel County

Arjun Kanthawar (North Laurel High School) – son of Ashok and Veena Kanthawar from London
Bronson McQueen (South Laurel High School) – son of Steve and Channelle McQueen from London
Hasan Salim (North Laurel High School) – son of Mazhar and Nida Salim from London
Alexandria Scoville (South Laurel High School) – daughter of Holly Hopkins Scoville from London

Lawrence County

aleb Curry (Lawrence County High School) – son of Stephen and Brenda Curry from Louisa

Lincoln County

Samuel Durham (Lincoln County High School) – son of Dottie Manning and Nicholas Durham from Crab Orchard

Logan County

Phillip Wilkerson (Russellville High School) – son of Steven and Donna Wilkerson from Russellville

Madison County

Kyla Wilkie (Berea Community High School) – daughter of Joe Wilkie and Avena Cash from Berea

McCracken County

Ethan Brown (McCracken County High School) – son of Beau and Shea Brown from Paducah

Meade County

Jacob Bowen (Meade County High School) – son of Ben and Kim Bowen from Elkton
Kyler Shaw (Meade County High School) – son of Randy and April Shaw from Vine Grove

Monroe County

Tom Harrison Froedge (Monroe County High School) – son of Tom and Sharon Froedge from Tompkinsville

Morgan County

Destiny Bowman (Morgan County High School) – daughter of Dorothy Bowman and Jessie Jordan from West Liberty

Muhlenberg County

Evan Poole (Muhlenberg County High School) – son of Ron and Lisa Poole from Central City

Nelson County

Wendy Cecil (Bardstown High School) daughter of Robert and Elizabeth Cecil from Bardstown

Oldham County

Alicia Edds (Oldham County High School) – daughter of Nathan and Melissa Edds from La Grange
Emily Guernsey (Sacred Heart Academy) – daughter of Jeff and Susan Guernsey from Prospect
Noemi Leibman (North Oldham High School) – daughter of Maria Margulis and Alexander Leibman from Prospect

Pulaski County

Mackenzie Brunson (Pulaski County High School) – daughter of Craig and Diane Brunson from Somerset
Lily Hamm (Pulaski County High School) – daughter of Mark and Tina Hamm from Somerset
Selin Sergin (Pulaski County High School) – daughter of Mete Sergin and Margaret and Chris Childers from Somerset

Rowan County

Camuel Hart (Rowan County Senior High School) – son of Bradley and Rebecca Hart from Morehead
John Nickell (Rowan County Senior High School) – son of Mark and Melissa Nickell from Morehead
Aidan O’Brien (Rowan County Senior High School) – son of Tim and Julia O’Brien from Morehead
Emily Xu (Rowan County Senior High School) – daughter of Qingzhou Xu and Zhenhua Sun from Morehead

Scott County

Maxwell Diener (Scott County High School) – son of John and Sarah Diener from Georgetown

Shelby County

Martin Peña (Martha Layne Collins High School) – son of Juan and Beth Peña from Shelbyville

Taylor County

Samuel Kessler (Campbellsville High School) – son of Dr. Richard and Sonya Kessler from Campbellsville

Warren County

Maxwell Conte (Bowling Green High School) – son of Eric Conte and Crystal Shen from Bowling Green
Steven Gaiko (South Warren High School) – son of James and Sylvia Gaiko from Bowling Green
Rukmini Ganesh (Bowling Green High School) – daughter of Vidya Seshadri and Ganesh Bala from Bowling Green
Benjamin Kash (Greenwood High School) – son of Jeffrey and Jennifer Kash from Bowling Green
 Jack “J.J.” Marquardt (Greenwood High School) – son of Jack and Jenny Marquardt from Bowling Green
 Emily Nguyen (South Warren High School) – daughter of Lan and Hong Nguyen from Bowling Green
Frankie Ni (South Warren High School) – son of Bin Zheng and Guo Bin Ni from Bowling Green
Meigan Niu (Greenwood High School) – daughter of Xinnan Niu and Yijuan Ran from Bowling Green
Meghan Perez (Greenwood High School) – daughter of Robin and Courtney Perez from Bowling Green
Keelee Pullum (Warren Central High School) – daughter of Gina Neal from Bowling Green
Alexa Thompson (Bowling Green High School) – daughter of Thomas Thompson and Susann Davis from Bowling Green
James Whitaker (Bowling Green High School) – son of David and Fleur Whitaker from Bowling Green

Woodford County

Grayson Fuller (Woodford County High School) – son of John and Lynn Fuller from Versailles

Tags

Comments

There are no comments

Posting comments after three months has been disabled.